Bohaterowie
Powrót do listy

Marian Opania

Marian Opania
  Foto: Fot. Piotr Porębski

Andrzej Przybysz

Koło sześćdziesiątki, ojciec Agaty.  Uczy wychowania fizycznego w tym samym liceum, które kończyła Agata, trenuje również młodzieżową drużynę piłki nożnej. Całe dorosłe życie spędził w Bydgoszczy, do którego wrócił po studiach na warszawskim AWF-ie. W Warszawie poznał zresztą swoją żonę, matkę Agaty.

Typ społecznika, który niewiele mówi, a sporo robi. Jego drużyna- chociaż nie odnosi na razie spektakularnych sukcesów- jest jego oczkiem w głowie. Andrzej potrafi być surowy, wręcz brutalny dla swoich zawodników, ale jest też do bólu sprawiedliwy. Zależy mu na drużynie, zna każdego swojego piłkarza na wylot- jego sytuację rodzinną, słabości… Potrafi sam kupić nowe buty zawodnikowi, którego na to nie stać. Andrzej jest prostolinijny, zawsze mówi, co myśli- nie kłamie, nie kręci, nie rozgrywa. Między innymi dlatego budzi ich ogromny szacunek- większość zawodników skoczyłaby za nim ogień. Andrzej to ten typ nauczyciela, którego po latach jako jedynego wspomina się z rozrzewnieniem.

Piłka jest dla Andrzeja najważniejsza- sam był kiedyś nieźle zapowiadającym się obrońcą, niestety kontuzja przekreśliła jego szanse na zawodową karierę. Trenując młodych piłkarzy w jakiś sposób za ich pośrednictwem realizuj swoje własne marzenia. Agata lubi żartować, że los spłatał Andrzejowi okrutny żart, obdarzając go jedynie córką.

Ewa, żona Andrzeja- a matka Agaty-  zmarła ponad dwadzieścia lat temu. Andrzej próbował, jak to się mówi, „ułożyć sobie życie”, ale próby te spełzły na niczym- do dzisiaj nie spotkał kobiety, z którą chciałby się związać na dłużej.  Uważał zresztą, że to wychowanie Agaty powinno być jego priorytetem, a nie „romanse”.

Andrzej, chociaż stara się tego nie okazywać, jest niezadowolony z faktu, że Agata mieszka w Warszawie. Mimo, że od jej wyjazdu minęło sporo czasu, Andrzej do dzisiaj się z nim nie pogodził. Uważa, że w Lublinie jest dość porządnych kancelarii, by Agata znalazła coś dla siebie.  Agata jest najważniejszą osobą w jego życiu. Chociaż jest dumny z jej zawodowych osiągnięć, wchodzi pomału w ten wiek, w którym zaczyna myśleć o wnukach… Andrzej uważa, że w  życiu- tak, jak w treningu- najważniejsza jest równowaga; chciałby, żeby poza pracą Agata zrealizowała się również „rodzinnie”. Wie jednak, że pod żadnym pozorem nie może poruszać tego tematu.

Michał Mikołajczak
Następna osoba:

Michał Mikołajczak

tvnpix