Bohaterowie
Powrót do listy

Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska
  Foto: Fot. Piotr Porębski

Maria Okońska

Niezwykle atrakcyjna i elegancka pani prokurator pracująca w tym samym okręgu, co Agata, Dorota i Dębski. Zawsze, bez względu na godzinę, na miejscu zbrodni wygląda tak, jakby przed chwilą zeszła z okładki kolorowego magazynu dla kobiet.  Maria Okońska to typ, który nie ma przyjaciół, a tym bardziej- przyjaciółek.
Sprawia wrażenie cyborga. W pracy jest zawsze perfekcyjnie przygotowana. Jest postrachem obrońców- na sam dźwięk jej nazwiska adwokaci porzucają sprawy, zanim na dobre się rozpoczną. Okońska słynie z tego, że gra ostro- zrobi wszystko, żeby doprowadzić do wyroku skazującego.  Jest piekielnie ambitna, interesują ją tylko trudne sprawy. Takie stanowią największe wyzwanie, ale i pozwalają szybciej awansować…


Pochodzi z rodziny, w której od trzech pokoleń wszyscy są prawnikami- adwokatami, prokuratorami, sędziami…  Maria wychowała się w tradycyjnym domu- jej matka nigdy nie pracowała; zajmowała się dzieckiem i dbała o to, żeby mąż mógł w spokoju rozwijać swoją karierę. Podświadomie Maria nigdy nie szanowała matki i w pewien sposób gardziła jej domowym życiem. Punktem odniesienia był i jest dla niej ojciec.


Okońska jest zawsze opanowana, nigdy nie traci nad sobą kontroli. Publicznie. To trochę taka „złamana” postać o dwóch twarzach- tej na pokaz i tej „prywatnej”. „Prywatna” Maria, której nikt nie zna, miewa chwile słabości, czasem płacze, bywa wściekła, bezsilna. Dla Dębskiego odkrycie Marysi w groźnej Marii będzie ogromnym zaskoczeniem.
Do momentu pojawienia się w jej życiu Dębskiego Okońskiej wydawało się, że mężczyźni nie są jej do niczego potrzebni. Spotykała się niezobowiązująco z kilkoma, ale nigdy nie miała zamiar wiązać się z nikim na dłużej. Chciała pójść w ślady swojego ojca, nie matki. Jej związek z Markiem rozpocznie się równie niezobowiązująco, co poprzednie- z czasem jednak Okońska odkryje, że nie umie już myśleć o Dębskim jak o kolejnym epizodzie bez znaczenia. Sprawy skomplikują się jeszcze bardziej, gdy w kancelarii- i życiu Dębskiego pojawi się Agata.

Leszek Lichota
Następna osoba:

Leszek Lichota

tvnpix